Mindenki ismeri a
- raschig gyűrűt
- Pall-gyűrűt
- Berl-nyerget
- ...
- és a rendezett töltetek számos fajtáját (a fentiek rendezetlen tölteléktestek, vagy "random packing"-ek)
Kulcsszavak:
- "column internals"
- "tower internals"
- "random packing"
- "structured packing"
Ezek anyaga leggyakrabban:
- valamilyen kerámia
- valamilyen korrózióálló vagy saválló acél
- valamilyen műanyag
Kevesebben ismerik. a Spiral Prismatic Packing (SPP) Más néven Triangular Spiral Filler
img src="http://homedistiller.ru/forum/images/163/nasadka4.jpg" alt="SPP"
Felhasználási területek pl.:
- gáz-mosás, abszorpció, kondenzáció
- pl. folyadék csörgedezik lefelé, ellenáramban a felfelé haladó gázzal
- hővisszanyerés (2 oszlop váltott-üzemben mint a Siemens-martin kemencében, csak kicsiben)
- akár egy épület szellőztetésénél is nagyon hasznos lehet (ez önmagában is egy jó üzleti lehetőség, a falon-át hőcserélőket 1000-3000 EUR-ért adják egy családi házhoz is)
- természetesen kipufogógáz => fagáz levegőelőmelegítésre is használható (80kWe-nál nem éri meg a szelepek magas bekerülési költsége miatt, de 4MWe azaz 12MWth -nál megéri ilyet használnunk: természetesen a gázmotorok számától függetlenül közös "gyűjtő" kipufogó és légellátó rendszerrel), 4MW-nál kb 1.9 kg / sec levegőt 20 => 380C -re felmelegíteni 688 kW kell, a 300+ m2 -es falon-át saválló hőcserélőhöz képest itt tízmilliót spórolhatunk (+jobb előmelegítést csinálhatunk).
- bátorság lenne az F fagáz, K kipufogógázt, L1, L2 (alacsonyabb és magasabb hőmérsékletű) levegőt F, K(rövid ideig, csak a térfogatot átmosni), L2, L1, K, F, ... sorrendben (periodikusan) vezetni a térbe (fagáz és levegő között mindig van kipufogógáz az átmosáshoz, hogy robbanó elegy ne alakuljon ki). 10 MWe alatt inkább csak K, L1 között váltogatnánk, és F, L2 között falon-át saválló csőköteges hőcserélővel melegítenénk.
Fazekasoknak agyag-spagettit extrudálni olyan alapművelet, mint a programozónak a for-ciklus.
- bérelhető 100kg/óra agyaggyúró gép 7000 Ft / 24 óra (jelentéktelen) költségért
- Még a kis kézi AP5 agyagprés extruder is 5kg -ot extrudál egy töltésre. (Talán az agyaggyúró gép extruder is egyben, az meg még jobban nyomatja).
- 1 tonna (kb 1 m3 átlagos térfogat, ~160m2 felület, mindkettő becslés) anyagköltsége kb 20-30000 Ft ( 37 Ft / kg a Petényi agyag kis tételben. Baranya-tégla nagy tételben fillérekért szállít sok m3 agyagot kezeletlent biztosan, de jobb talán a minőségi kezelt mosott-szűrt agyag)
- szárítása levegőn (befúvóventivel), kiégetése 4GJ / tonnával (~13 eFt / tonna) megoldható (téglagyári körkemencében vagy ahhoz hasonló kisebb apparátusban)
- becsült költség: 140 eFt / tonna körüli (50 eFt anyag+energia+gép, 90 eFt munkadíj)
- nehézség: a kiégetetlen agyagspagetti teherbírása korlátozott. A teljes oszlopmagasságot 2-3-4 részben lehetne elérni (kisebb magasságú, külön égetett részek egymásra helyezésével, vagy több tartórács benthagyásával).
- indiából egyébként kb 1000 USD / m3 (16-20-27 USD / köbláb) árért lehet oszloptöltetet hozatni, de gondolom 5-6 hónap és elég sok macera (valamint elég gáz, hogy másik földrészről hozzuk azt, ami a talpunk alatt van amúgyis).
Sem a gázmotor kipufogógáza, sem a levegő nem különösebben agresszív, az égetett agyag simán bírja sokáig. Értenek hozzá, hogy mennyire kell soványítani a (kiégetés utáni) nagy szilárdság eléréséhez (ami egyébként nem lenne követelmény, de ha a kémiai ellenállásnak úgyis eleget tesz, lehet ez a fő szempont). Enyhén samottos lehet.
Érdekesség: www.raku.hu
img src="http://www.freeweb.hu/gazego/dupla2.jpg" alt="ejectoros égőfej"