Login |
OrbitalisPalyaA kérdés, hogy tud-e valaki olyan pályát konstruálni, amivel az ismert rakétatechnológiával embert lehet vinni a Holdra és visszahozni. Tehát, hogy a Saturn-V indulási tömege elég-e ehhez, vagy annál 1-2 nagyságrenddel nagyobb kell (10x -100x). A NASA-t ill. erre szakosodott egyetemeket meg lehet kérdezni. Akár díjat is fel lehet ajánlani.
A vicc "megfejtése" az, hogy a Doktor úr a Holdon volt. Nagyságrenddel könnyebb feladat odavinni valakit, mint visszahozni. Ugyanis ahhoz, hogy valakit visszahozzunk, oda kell juttatni azt a rakétahajtóanyagot is, amivel vissza tud jönni. Ez kb 40 tonna (95000 lbs) Hold körüli pályára juttatását jelenti.
Ami 1962-ben (amikor a programot elkezdték ez kell legyen a legelsõ lépés, tehát nem 1969-ben csinálták) kiszámították, még nem voltak gyors számítógépek. Ma az F(t) tolóerõ vektor-függvény alapján könnyen számítható a delta_m/delta_t ill. az m skalár és az a, a v valamint a hely-vektor. TODO: írjunk octave (matlab) vagy C++ vagy JAVA programot erre. nem olyan bonyolult: az F=m*a és a gravitációs vonzás Fg= konst*m/r/r vektorképletét kell kiszámítani megfelelõ idõfelbontással.
Elsõ becslés: hogy 40000kg Hold körüli pályára álljon (amibõl kb 20000 kg lemegy a holdra, 7000kg leér és 3000 kg visszajön), hogy végül vissza lehessen szállítani a 3 embert, kb. 300000 kg-ot kell LEO-ról indítani. A Space shuttle 2035 tonna induló tömeggel 20000 kg-ot tud 204 km-es LEO pályára állítani (nagyobb magasságba 25 kg-al kevesebbet +1 km-enként). A Saturn-V semmiképpen sem tud 300000 kg-ot LEO-ra állítani (de még 90000 kg-ot sem!). Nagyságrendi eltérés van.
Van Allen öv Természetesen elméleti a kérdés, hogy rakétatechnikailag képesek lennénk-e visszahozni 3 embert, mert Floridából indulva úgyis meghalnának (olyan, mintha 1 milliószor röntgeneznék õket, vagy inkább rosszabb): http://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt Csak a sarkoktól indulva lenne valami esélyük, bár úgyis elég kegyetlen a sugárzás, a Holdon is.
|