Login |
HaziSzelKerek
Szélenergia bevezető Ne felejtsük el, hogy a napenergia, részben NapKollektor részben pedig növényi olaj, alkohol és biomassza révén könnyedén fedezni tudja az egész éves emberi energiafelhasználást (évezredekig fedezte is, és ma, a megnövekedett felhasználás mellett is tudná, ha ésszel használnánk, lásd pl. HoTarolas - kb 1/2 óra alatt éri annyi napenergia a földet, amennyit az egész emberiség egy év alatt elhasznál (közlekedés + fűtés + villamos energia + táplálkozás). Még aránylag kis területhasznosítással és az elkerülhetetlen veszteségek mellett is bőséges. Ehhez képest Magyarországon a szélenergia - bár pl. az elektromos energiaigény kb 10%-át tudná fedezni, összességében (vagy akár csak a fűtési energiához képest) igen csekély. Kevesen gondolják végig, hogy a teljesítmény (azaz az időegység alatt kinyerhető energia) a szélsebesség 3. hatványával arányos. Vagyis az északi tengeri szélfarmok láttán nem gondolhatjuk, hogy nálunk is hasonló eredményekkel kecsegtet. 1/3 szélsebesség 1/27 teljesítményt jelent. Még emellett is, természetesen foglalkozni kell a széllel, csak ne ringassuk magunkat illúziókba.
Függőleges tengelyűek VAWT=Vertical Axis Wind Turbine Számos előnye van a vízszintes tengelyű szélkerekekhez képest (lásd a táblázatot, lent) Alacsony szélsebességnél előnyös, hogy több lapát van, ami nagyobb nyomatékot biztosít (kisebb szélben is beindul). A lapátok ilyenkor alig árnyékolják egymást. Nagyobb szélsebességnél előnyös, hogy a lapátok árnyékolják egymást, védik a szerkezetet. Eleve alacsonyabb a forgási szögsebessége. Ez nagy szélben különösen előnyös. Ennek azért hátránya is van: több mágnes kell a generátorba (pl. nem 20 db hanem 40 db, a mágnes kb 300 Ft/db). CSENDESEBB ! Kis átmérõjû VAWT: HaziSzelKerekAnyagLista
Ez a 3 (ill. praktikusan inkább 4)-lapátos, nem veszélyes és nem ijesztõ, mert kis átmérõjû (a forgórész kb. 45..70cm)
hátránya: amikor pont olyan irányból jön a szél, akkor az egyik leárnyékolja a másikat. Fenn a háztetõn:
A lámpaernyõ alakú hátránya, hogy ilyesztõen nagy a forgórész. Csendesebb és jóval biztonságosabb, mint hasonló teljesítményû vízszintes tengelyû, de pszichológiailag ... félelmetes.
Elkészítés: Forgórész:
Állórész:
Elektronika:
A soklapátos függőleges tengelyűt könnyebb megcsinálni úgy, hogy viharos szélben is biztonságos legyen, és széles szélsebesség tartományban üzemeltetni (Magyarországon az alacsony szélsebességû üzem is fontos). A soklapátos 3 dimenziós (mint a hagyma vagy a lámpabúra alakú, nem a 2D-s korong) nagy szélben turbulenciát hoz létre maga körül, ezáltal önmagát védi meg a túlpörgéstől (persze a terhelést hagyjuk rajta nagy szélben is, ill. ilyenkor relével plusz mûterheléssel is ki lehet egészíteni). Legjobb a hagyma-alakú (a John-os video-n zöld, 1.5 m-es) :
Házilag (a hagymaalakhoz képest) a lámpaernyő alakú inkább e kivitelezhető: (img src=show_image.php?name=LampaernyoSzelkerek) { img src=show_image.php?name=LampaernyoSzelkerek}
Hasonló következtetésre jutottak az óriásturbina tervezői http://www.youtube.com/watch?v=FfUeWaEiKX4&feature=related szintén lámpaernyő alakú. Figyelemreméltó az Ericsson tornya, természetesen VAWT-vel. Természetesen a maglev-ek is VAWT-k, csak a hvg "szak"újságírója gondolja, hogy vízszintes (rossz képet használt). Egy profi megoldás: http://www.buvarszivattyu.hu/termekeink.html Van ott még MelyKutiSzivattyu? Prof. Dr. Györgyi Viktor világszabadalmahttp://www.youtube.com/watch?v=Mlwu_5byzsM&feature=related
google: homebuilt wind generator vertical.axis google: homebuilt wind generator AlacsonyFordulatuGenerator Az alap a 12V-os aksi töltése (14.5V). Érdemes lesz 230V-os 50-60Hz-es kimenetet csinálni, olyat, ami rá tud táplálni a hálózatra, vagy másik generátor feszültségére rászinkronizálni. Dinamikus fogyasztó: ami többet/kevesebbet fogyaszt, a rendelkezésre álló teljesítmény szerint: lehet csinálni ezekből:
Ill. van, amit egy az egyben lekapcsolni lehet, ha kevés a nafta (csökkent fogyasztásra nincs felkészítve):
Általános info
VAWT Design
Magyar oldalak
Vízszintes tengelyűek - kicsik, de a lapátjuk csúcstechnológiát igényel, zajosak és veszélyesek A tengeren vagy szántóföldön nem gond, hogy zajosabb, és nem okoz életveszélyt sok embernek. A túlpörgésgátló ellenére komoly veszélyforrás, ami egy városban nem kívánatos. Video, amin egy vízszintes tengelyû felrobban, és szétvágja a saját tornyát is: video2, video3 . Más vízszintes tengelyû felrobbanásáról is van video youtube-on, gyakran csak a végeredmény. Az egyik kis házi turbina lapátja átszakította a tetõt, és utána úgy állt bele az ajtóba, hogy alig bírta a tulaj kiszedni. 550km/h -val repülõ repeszdarabok nem annyira poénosak.
http://www.thekevdog.com/projects/wind_generator/
Lehet, hogy 200..1500kW-os szélkeréknek nem rossz választása vízszintes tengely. Továbbá amikor autóval kempingezni viszi az ember, akkor kis helyen elfér. De kis szélben kicsi a felülete, nagy szélben pedig könnyen túlpörög és szétmegy. Szélkerék teljesítménye a v^3-al arányos (az erő a 2. hatvánnyal, a fordulatszám pedig v-vel). A http://www.accusealed.hu/szelturbinak/szelturbina.htm oldalon látható, hogy a propeller d=4.5m "3000W"-os havi átlagban 747 W-os, 5.4m/s esetén (nyilván a szélsebesség köbös átlaga szerint. A teljesítményszámító képlet szerinti theta=0.46 egyébként). Az oldalon kicsik ill. elég drága szélkerekek láthatók, amik közül a d=1.5 m-es a leggazdaságosabb, magyarországi viszonylatban megtérülése (ELMÜ árakkal számolva) 4.5 év. Két fél hordó. 6-10 m magasan, függőles tengellyel A hordó túl nagy. 60-120 mm-es PVC csőből felsliccelve, felmelegítve (vizeskád?) egyik részén rádiusz csökkentve, másikon növelve kialakítható egy cseppalak, aminek egyik oldala hiányzik. Sajnos ez sem tudja azt, amit a "hagyma"-alak, hogy miközben elég nagy ahhoz, hogy kis fordulaton is menjen, nagy fordulaton megvédi önmagát. Mókuskerekes - talán készen is található (régi épületgépészeti szerkezetekben ahol ventillátorként volt használva), és általában igen halk. Viszont nem tudja olyan jól megvédeni magát, mint a hagyma vagy akár a lámpaernyő alakú. Akkumulátor - elavult rész, áttenni OlomAkkumulator és NagySzunetmentes 1db aksival is mennie kell ! (a 230V generáláshoz van készen 300W-os kütyü, de kell csinálni olyat, ami a hálózatba is vissza tud táplálni). A kapcsolóüzemű áramkör ma már nem nagy dolog. Ha az aksikat sorbakötve töltjük, elõbb utóbb a gyengébbeket ki kell szûrni (Ganz-skoda trolibusznál a sorabakötött cellák közül sok hamarabb lemerült, ami miatt az tönkremenne... elektronikával védeni kell). Fontos: az indítóakkumulátort el kell felejteni ! Annak vékonyak a lemezei (hogy nagy áramot le tudjon adni) ezért csak a kapacitás 20%-ig szabad kisütni, hogy tartós legyen. Mélykisütéses "targonca" akkumulátort kell szerezni (vagy csinálni: hordók, kénsav, ólom ...), aminek vastagok a lemezei.
Szélkerék agy (vezetõcsapágy) akár függõleges, akár vízszintes tengelyû szélturbinához.
img src="http://www.ideje.hu/images/Energy/SzelKerek/Szelkerek_agy_3084_m.jpg"
Ezt roncsvasteleprõl vettük, kb 100Ft/kg-ért. Fénykorában egy nagy szelepnek volt alkatrésze. Aki nem látja, hogyan lehet a vezetõcsapágy házát könnyen elkészíteni ebbõl, az inkább ne kezdjen hozzá.
|