A választási rendszerünk alkalmatlansága
A jelenlegi (báb-) "demokrácia" lényege, hogy a vagyonos réteg megszervez egy bábjátékot, a néptömeg pedig pontoz. Ezt hívjuk demokratikus választásnak.
Hogyan éri el a vagyonos réteg, hogy a nyertes az Õ vagyonát gyarapítsa, akár (sõt, gyakran) a néptömegek kárára is ? (más szóval "kooperáló" legyen):
- a kooperálók anyagi támogatása
- a kooperálók médiatámogatása
- szavazat-megosztás
Az anyagi támogatás nyilvánvaló. Az USA-ban az elite tagjai néha nem is csinálnak titkot abból, hogy mindkét (demokrata és republikánus) pártot támogatják.
A média nem bemutatja a világot, hanem KÉPET FEST róla.
Eszközök:
- mit mutat, és mit nem
- amit el akar fogadtatni, azt szimpatikus emberrel mondatja el, aki ráadásul szaktekintély is (vagy annak van beállítva)
- amit el akar nyomni, azt unszimpatikus, magát nem jól kifejezõ emberrel mondatja el (akit idiótának állít be)
- az anyagot megvágja
- aztán kommentárt fûz hozzá, ami tovább színezi, torzítja a képet
Ezekkel az eszközökkel lényegében a legdurvább dolgot is kívánatosnak tudja megfesteni,
vagy akár elõnyös dolgot is nemkívánatos, feltétlen elutasítandóra ("maga az ördög") festhet.
Mi van, ha az anyagi és médiatámogatás után még mindig talpon van egy "nem kooperatív" jelölt, aki veszélyezteti a stratégia végrehajtását ?
Ha választási rendszerünk igazságos lenne, vagyis teljesítené a választással kapcsolatos LEGELEMIBB követelményeket, akkor az elit bajban lenne.
De számukra "szerencsére" a választási rendszerünk nem teljesíti.
Miért ? Hiszen a legtöbb szavazatot kapó nyer, nem ? De.
Ha többen preferálják B-t, mint A-t, akkor elvárható lenne, hogy B nyerjen. Ez a legalapvetõbb követelmény lenne. Ez NEM teljesül.
Semmi mást nem kell tenni, mint indítani egy (vagy több) B-hez hasonló C jelöltet. (Ez pusztán pénzkérdés). Ezután a B-re szavazók szavazatai megoszlanak
B és C között, és máris A nyer.
Hogyan lehetne ezt elkerülni ?
- többfordulós, kieséses (mint a Megasztár-ban). A legkevésbé népszerû kiesik, ezért nem tudja ellopni (megosztani) a szavazatokat. Ez elég drága
- preferencia megadása: ez igen olcsó és egyszerû: nem X-et teszünk az egyik karikába, hanem beírjuk az 1,2,3... számokat. Az 1-et abba, amit
leginkább szeretnénk (preferálunk). Értelmi fogyatékosok akár csak az 1-et beírva is szavazhatnának (vagy akár X-et: hogy ne tudják azzal lesöpörni
a módszert, hogy túl bonyolult). Mindenesetre fontos, hogy legyen lehetõség megadni teljes preferenciasorrendet. Egész biztosan élnének vele. Ebben az esetben a pluszköltség marginális, elenyészõ. Új Zealand-on így szavaznak.
Másik követelmény lenne, hogy bárki ellenõrizhesse, hogy szavazatát jól számolták össze. Viszont anélkül, hogy felfedné, kire szavazott. Ezt a látszólag ellentmondó két követelményt egyesíti a http://www.punchscan.org/
Van néhány kevésbé jelentõs követelmény, amikre most nem térünk ki.
Linkek:
www.eleg.hu